INNE

Oficjalnie: Emre Belozoglu zakończył piłkarską karierę


16 SIERPNIA 2020, 10:33


EMRE BELOZOGLU
FENERBAHCE STAMBUŁ
BASAKSEHIR STAMBUŁ
SUPER LIG
TURCJA
HISZPANIA39-latek ostatecznie postanowił zawiesić buty na kołku.

Jak dążyły rozpisać się media na całym świecie, niezwykle doświadczony turecki piłkarz Emre Belözoglu, przeszedł na emeryturę. Ostatno był zawodnikiem Fenerbahce Stambuł, w którym mimo zaawansowanego wieku wciąż był istotnym elementem układanki całego zespołu. Piłkarz przez niektórych może być kojarzony jako wiecznie niedoceniany talent, przez jednych zaś za sprawą niedopuszczalnego incydentu z 2012 roku w trakcie meczu Pucharu Turcji z Galatasaray. Jednak mimo wyraźnej rysy na jego wizerunku, nie można odmówić mu kunsztu futbolowego, dzięki któremu miał okazję grać dla wielkich zespołów.

Karierę rozpoczął on aż 24 lata temu, kiedy to w 1996 roku został wcielony z juniorów Galaty do kadry U-21. Warto zaznaczyć, że był wtedy zaledwie nastolatkiem i teoretycznie do 2002 roku mógłby jeszcze występować w tej kategorii wiekowej, co było kolejnym wyznacznikiem jego talentu. Zaledwie rok później zaliczyl kolejny awans w hierarchii, tym razem do pierwszej ekipy. Przez następne 4 sezony nabierał doświadczenia, jednocześnie pokazując skautom gigantów, że będzie wielki.

W 2001 roku za darmo z ojczyzny wyciągnął go Inter Mediolan, gdzie mimo wcześniejszych obaw podołał wszelkim oczekiwaniom i wyrósł na pomocnika klasy światowej, co docenił sam Pele, umieszczając go na swej liście FIFA 100. Po kolejnych 4 latach znów zmienił otoczenie, tym razem zasilając angielskie Newcastle. Tam jednak nieznacznie obniżył loty, co już skutkowało zmniejszeniem zaufania ze strony sztabu Srok, co w 2008 roku zachęciło do pozyskania zawodnika przez Fenerbahce Stambuł. Tam dostosował się do realiów poziomu Süper Lig i nie wyróżniał się znacząco na tle innych graczy, a jak już to zrobił to niestety niezwykle negatywnie, o czym piszemy poniżej.

W pierwszym meczu Pucharu Turcji przeciwko Galatasaray, Belözoglu starł się z Iworyjczykiem Didierem Zokorą, co skwitował posłaniem w jego stronę rasistowskiego określenia, cytując "pi*przony m*rzynie". Znany jest także odwet rywala w meczu rewanżowym, gdzie zaczęło się od niepodania ręki Turkowi, a skończyło na taranowaniu całą drużyną gracza środka pola. Niedługo po tym incydencie zasilił Atletcio Madryt, jednak zaledwie po dwóch sezonach wrócił do ojczyzny, tym razem dołączając do Basaksehiru Stambuł. Tam występował następne 4 lata, skąd na ostatni rok swojej bogatej przygody wrócił do dobrze mu znanego stambulskiego Fenerbahce.

Łącznie od 1996 roku Emre Belözoglu rozegrał we wszystkich rozgrywkach 720 spotkań, strzelając 79 bramek i notując 86 asyst.

 

 

👀 Kliknij i zaobserwuj najlepszy piłkarski Instagram: @nowinki_transferowe 📸Michał Nadrowski

Źródło:

Transfermarkt


KOMENTARZE

NAJNOWSZE NOWINKI