TRANSFERY

Historia transferowa Roberta Lewandowskiego


24 CZERWCA 2020, 11:50


TRANSFERY
PIŁKA NOŻNA
ROBERT LEWANDOWSKIHistoria transferowa Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski to najlepszy strzelec w historii Polski i odnoszący sukcesy w Bundeslidze zawodnik Bayernu Monachium. Obecna wartość rynkowa 31-letniego Polaka szacowana jest na aż 56 milionów euro! Od wielu lat pojawiają się plotki, że Lewandowskim zainteresowany jest sam Real Madryt. Czemu nigdy nie doszło do transferu Polaka do Królewskich? Jak wygląda historia transferowa Lewandowskiego? Czy jest szansa, że niedługo odwiesi koszulkę z numeru "9" w Bayernie i zmieni barwy klubowe?

Strzelec wyborowy

Robert Lewandowski gra na pozycji środkowego napastnika. Lewandowski jest doskonałym strzelcem goli – najlepszym w historii reprezentacji Polski, strzelił 61 goli w 112 występach. Jest także kapitanem reprezentacji, uczestniczył z nią w Mistrzostwach Świata 2018, Mistrzostwach Europy 2012 i 2016. Aż 13 razy zdobywał tytuł króla strzelców różnych lig i turniejów, siedem razy uznawano go za piłkarza roku w Polsce, zdobył osiem Mistrzostw Niemiec – dwa z Borussią Dortmund, sześć z Bayernem Monachium i trzy Puchary Niemiec – jeden z Borussią, dwa z Bayernem. Te wszystkie osiągnięcia uczyniły go znanym piłkarzem nie tylko w Polsce czy w Niemczech, ale w Europie i na świecie. Fani piłki nożnej obstawiają chętnie wyniki meczów z jego udziałem, a także kupują kupony na to, czy strzeli kolejnego gola. Można to robić zarówno u polskich, jak i zagranicznych bukmacherów – sprawdź listę najlepszych zagranicznych bukmacherów online.

Historia transferowa

Zaczynał w KSP Partyzant Leszno, miejscowym młodzieżowym klubie z miasta, w którym się urodził (lata 1996-1997), później grał dla MKS Varsovia (lata 1997-2004), aby wreszcie zacząć karierę w klubach dla dorosłych zawodników. Jego historia transferowa do tej pory obejmuje:

  • Przejście z Delty Warszawa do Legii II w roku 2005.
  • Przejście z Legii II do Znicza Pruszków w 2006 roku za 15 tys. euro odstępnego.
  • Przejście ze Znicza Pruszków do Lecha Poznań w czerwcu 2008 roku za 380 tys. euro odstępnego przy wartości rynkowej gracza na poziomie pół miliona euro.
  • Kupno przez Borussię Dortmund za 4,75 mln euro w roku 2010.
  • Przejście do Bayernu Monachium w roku 2014, bez odstępnego, po wygaśnięciu kontraktu z Borussią. Wartość Lewandowskiego plasowała się wtedy na poziomie 50 mln euro.

Zawodnik Bayernu Monachium

Transfer Lewego do Bayernu uznawany jest za najlepszą okazję w historii piłki nożnej. Lewandowski znalazł się na szczycie zestawienia przygotowanego przez amerykański portal ESPN jako najlepszy zawodnik w historii pozyskany przez klub za darmo. Umowa z Borussią Dortmund wygasła 1 lipca 2014 roku, a w styczniu owego roku Lewandowski podpisał kontrakt z Bayernem Monachium i został oficjalnie przywitany w drużynie 9 lipca 2014. Jego umowa ważna jest do 30 czerwca 2023 roku.

Prawie trafił do Blackburn…

Co ciekawe, o mało brakowało, a Lewy trafiłby do Premier League w roku 2010 zamiast do Borussii Dortmund. Zaineresowana Polakiem była drużyna Blackburn Rovers, a jej trener, Sam Allardyce osobiście go odwiedził, proponując mu współpracę. O tym, że Lewy wylądował jednak w Bundeslidze, gdzie od dekady świeci tryumfy na boiskach, zadecydował przypadek. Polak nie mógł dolecieć do Anglii na spotkanie z Blackburn, gdyż erupcja wulkanu na Islandii wstrzymała wtedy loty w Europie. W tym czasie odezwała się Borussia Dortmund z propozycją kontraktu i Lewandowski, nie czekając, wybrał drużynę niemiecką.

Czemu nie gra w Realu Madryt?

Jednak to nie fakt, że Lewy nie gra w Blackburn, jest dla fanów jego talentu pewnym zawodem. Od lat wspomina się o zainteresowaniu Realu Madryt polskim zawodnikiem, jednak mimo licznych i stale powracających plotek, nie doszło do tego spektakularnego transferu. Obecnie cena Lewego jest tak wysoka, że Królewscy mogą się wahać, czy wyłożyć tyle pieniędzy za odstępne. Przegapili moment, gdy Lewandowski kosztował stosunkowo niewiele, jak na realia piłki nożnej – w 2014 roku za 20 milionów euro mogli go kupić z Borussii, przejmując transfer do Bayernu. Jednak władze Królewskich nie chciały zapłacić takiego odstępnego i do transferu nie doszło. Pewnie teraz żałują…

Czy jest jeszcze szansa na zmianę klubu?

Czy jest szansa, że Lewy wybiegnie na boiska Primera Division w barwach Królewskich? Wydaje się, że już nie – on sam w grudniu ubiegłego roku stwierdził, że zamknął ten temat i że jest już za późno. Taki transfer miałby sens te 5 czy 6 lat temu. Ze strony Realu Madryt w marcu tego roku dobiegły głosy, że ostatecznie klub nie jest już zainteresowany pozyskaniem Polaka. Jednak plotki nie chcą umrzeć – w czerwcu tego roku w programie "Misja Futbol" na "Kanale Sportowym" dziennikarz Mateusz Borek zdradził, że ma informację, iż Real ponownie wysłał zapytanie o Lewego, zainspirowany jego imponującą formą w ostatnich meczach. Nie wiadomo jednak, ile w tym prawdy.Piotr K

Źródło:

własne


KOMENTARZE

NAJNOWSZE NOWINKI